• insanı en çok yoran şey

  165.
  Çok düşünmek.

  Konu ne olursa olsun aldırmazsanız hayat da insanlar da yoramaz sizi. Ama kafanıza takarsanız hayatınız cehenneme döner.

  Zihinsel yorgunluk fiziksel yorgunluktan daha ağır gelir insana.
  50 -1 ... heureux et calme ciel
 • uludağ sözlük artık bitmiştir

  55.
  Ben okuyorum * sözlüğe girdiğimde önce takip ettiğim yazarlara bir göZ atıyorum neler yazmışlar diye. okuyorum son girdikleri entrylerini. Hepsi nasıldır, hangi ruh halindedir, neler yapar yazar hepsini bilirim. Onlarla tanışmasam da seviyorum onları okumayı. Zaten dikkatli bir okuyucuysanız az çok tanıyorsunuz okuduğunuz yazarları.

  ilgimi çeken, düzgün bulduğum başlıkları da tıklıyorum. Entry okumak hoşuma gidiyor benim, farklı bir stil entry olayı. yazarların anonim olması doğal olmalarını sağlıyor.

  Ayrıca hala iyi yazan yazarların sayısı o kadar da az değil * eskiyi bilmem. şu ana göre değerlendiriyorum.

  Sözlük bitse de ben hesabımı sileceğimi sanmıyorum. Dursun öyle bana zararı ne * yaşlanınca gelir okurum *
  53 -5 ... heureux et calme ciel
 • charlie puth

  11.
  Bazı şeyleri taş devrinden takip ediyorum sanırım *

  Selena gomez ile seslendirdiği We don't talk anymore isimli şu şarkısını, az önce nereden ve nasıl geldiğini bilmediğim bir şekilde playlistemde gördüm. Bu ne ki acep diye tıkladım, nasıl güzel bir ses. adamın sesi ipek gibi * şarkı çok hoş, sanırım 10. Kez falan dönüyor şu an *

  https://youtu.be/3AtDnEC4zak

  bu şarkı 1 buçuk milyar kez dinlenmiş, ben az önce ilk kez dinliyorum. Bu ilkelliğimi seviyorum aslında * şu an kimse dinlemiyordur bu şarkıyı, bir ben dinliyorumdur diye egomu falan tatmin ediyorum * kendimi bi şekilde teselli etmeliyim ama değil mi *

  26 yaşında, amerikalı ve youtube sayesinde ünlenen bir isimmiş. Kendisini tebrik ediyor, bu güzel şarkısıyla beni keyiflendirdiği için teşekkürlerimi sunuyorum bu genç adama *
  30 -2 ... heureux et calme ciel
 • şu an ihtiyacım var denilen şey

  635.
  Aslında iyiyim ama şunu çabucak yapmaya ihtiyacım var * kafa karışıklığı hızımı kesiyor *

  Bir de yazmayı özledim. inanılmaz yorucu bir haftaydı, kalemime engel oldu bu durum. Kahve yapıcam ister misiniz *
  şu an ihtiyacım var denilen şey
  40 -2 ... heureux et calme ciel
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  16205.
  Bunu sevdim. Bu olsun. Sabah 6.30 da kalkıcam ve ben 3 gündür uyuyamıyorum. Bugün de nasıl uyuyacağım bilmiyorum..

  --spoiler--

  Gel beni uyut.
  Senin uykunla uyut

  Süreyya Berfe

  --spoiler--
  45 -3 ... heureux et calme ciel
 • gecenin gif i

  2568.
  Sanırım ruh halim. Bugün iyi değilim.
  gecenin gif i
  51 -1 ... heureux et calme ciel
 • klasik müzik

  257.
  Çok sevdim ben bu ifadeleri * hüznün yaşama sevincin olsun mu?

  --spoiler--

  klasik müzik aslında acının müziğidir, hüzün genişliği mutluluk genişliğinin oldukça üstündedir. insanlardaki klasik müzik rahatlatıcıdır algısı tamamiyle bilgisizliktendir, bestekarların neredeyse hepsi büyük ıstıraplar çekmiş insanlardır, teknik olarak iyi hissettirebilmeleri mümkün değildir, mümkün olanlar da yapaydır, kazanç için bestelenmiş eserlerdir. gerçekten kaliteli olanlarsa içlerinde hüzün barındıranlardır, bestekarların yaşamları gibi.

  Bach- g minor
  https://youtu.be/MC44L5T0FVA

  şu beste mesela çok özeldir. ben dinlediğimde çok hüzünlenirim ama insanların geneli sakinleştiğini iddia eder. bunu denemek mümkün. tabi odaklanmak çok önemli. klasik müzik, bir başka işle uğraşırken arkada çalıp gidecek bir şey değildir. yoğun motivasyon ve içe yönelme gerektirir. insanlar bu ikisini yapmakta zorlandıkları için klasik müzik "gıy gıy" şeklinde adlandırılır. çok ağırdır, odak ve ruh gerektirir. motive olmayı, loş bir ortamda notalara odaklanmayı gerektirir. yoksa zaman kaybı olabilir.

  klasik müzikte iki ayrı algı vardır; normal dinleyiciler için müzik kalitesi ve hissettirdiği, tekniğini bilen dinleyiciler içinse nota düzeni ve hissettirdiği şeklindedir. ben ikinci tarafta olduğum için chopin'e atfedilen "mariage d'amour" isimli besteyi sadece kulağa hoş geliyor diye tanımlayabilirim ama müzik literatüründe adının chopin ile anılması bile chopin'e büyük hakarettir. paul de senneville halen daha yaşayan bir bestekardır, bu bile bakış açımız adına bir açıklayıcılığa sahiptir. çünkü büyük bestekarlar bir daha geri gelmeyecektir ve yüzyıllar önce yaşama veda etmişlerdir.

  önemli olan bilmemek değildir, bilinmeyen öğrenilir. ben 29 yaşındayım ama 23 senedir klasik müzik dinlerim. daha çocukken ruhumun açlığını hissetmiş biriyim.

  Yukarıdaki linkteki eser benim gerçekten içimi çok acıtmaktadır, her bir notaya geçiş ince ince işlenmiştir ve geçmişteki güzel günlere olan yolculuğumda bana film şeridi vazifesi sunmaktadır. geçmişin güzelse güzeli görürsün, hüzünlüyse hüznü. hissettirdiğindeki değişkenlik de buna bağlıdır, hayatının nasıl olduğuna. ne yazık ki beni mutlu edememektedir ama böylesine asil bir acıyı yaşamak da oldukça keyif vermektedir.

  başka konularda sakinliği ve dinginliği hissedersiniz. bu konu başlığı asıl acının yeridir. hüzünlenmek istediğinizde bu kanala gelin. insan ona da ihtiyaç duyuyor, içlerimiz zaten yangın yeri. geçmişimize ve bugünümüze değer vermemiz gerekiyor, en acı hikayemizi bile en muhteşem şekliyle yaşamamız gerekiyor. Bu besteyi dinlemek beni gerçekten çok üzüyor ama o hüznü değerli buluyorum ve uzak kalamıyorum.

  --spoiler--
  39 -1 ... heureux et calme ciel
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  16170.
  Bugünlerde ben *

  Kamu spotu: sinirlenince ağlayın arada. Kanseri önlüyor *

  sözlük yazarlarının söylemek istedikleri
  49 ... heureux et calme ciel
 • gecenin klasik müziği

  281.
  huzur..

  Chopin - Spring Waltz
  https://youtu.be/EFJ7kDva7JE

  Edit: gelen iki değerli uyarıyla öğrenmiş bulunuyorum ki, bestenin asıl ismi 'mariage de amour' ve paul de senneville'e ait imiş.

  Evet klasik müzik konusunda çok iyi değilim :) bu yönümü geliştirmeliyim.

  https://youtu.be/DZk7jWTMLxU
  35 ... heureux et calme ciel
 • ideal ilişki

  12.
  Pek çok madde ile değerlendirilebilecek olan bu konuya kültür açısından yaklaşmak istiyorum ben.

  Şahsi kanaatimdir. Gözlemlerime ve bilgi birikimime dayanarak savunuyorum bu fikri.

  ideal bir ilişki için insanlar mümkün mertebe Kendi bölgelerinden bir insanla birlikte olmalı veya evlenmeli.

  Egeli egeliyle, karadenizli karadenizliyle birlikte olmalı mesela. Hele doğu ve batı hiç yan yana gelmemeli. insan kayırdığımdan değil, türkiye' de kültür çatışması denilen şeyi aşmak neredeyse imkansız.

  Bu şekilde birlikte olup da mutlu olan insan sayısı çok az ülkemizde.

  Aynı bölgeden olan insanların anlaşma ihtimali daha yüksek. Anlaşmazlık buna rağmen de olabilir ama başka nedenlerden dolayı olur. en azından Kültür farklılığı sıkıntısını yaşamamış olursunuz.
  40 -2 ... heureux et calme ciel
 • sabahın şarkısı

  651.
  Kadebostany & The avener- castle in the snow

  https://youtu.be/2ABNMRWr1Sg

  Özellikle üzgün olduğumda elimden tutup beni buralardan kaçıran, vazgeçilmezim muhteşem sedatif şarkım benim.

  Bazı şarkılar hayatta yoldaşınız gibidir. Birlikte El ele tutuşur kaçarsınız uzaklara.

  Keşke gerçekten tecessüm edebilseydin güzel şarkım, belki omuz da olurdun bana. Ya da kuş olurdun kanadında gezdirirdin beni.

  şarkıları dost edinmek güzel. insanlardan daha samimiler bazen.

  Canım sıkkın. Kafamın içine milyonlarca kurşun sıkılmış gibi. Kız kardeşimi geri istiyorum.
  34 ... heureux et calme ciel
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  16144.
  Baş ağrısından ölmek üzereyim. Çok uzun ve zihnen çok çok çok yorucu bir gündü.

  Ailecek çok zor bir dönemden geçiyoruz. Ve ben bugün uyumakta zorlanıyorum.
  39 -2 ... heureux et calme ciel
 • huzur veren yerler

  98.
  O'nun sinesiydi.
  31 ... heureux et calme ciel
 • nasıl mutlu olunur

  18.
  nasıl mutlu olunur

  Sorunlarımı aşa aşa bitiremedim, birini bertaraf ediyorum başka bir şey çıkıyor * hayat amma zor be. Olsun yılmıycam * bir öncekinden çıkardığım dersler gelecek sorunlarıma rehber oluyor. Çözümlerini öğrenmeden, hayatıma uygulayamadan mutlu olamıyorum ben.

  insanlar olarak en büyük sorunumuz diğer insanlar, kim ne derse desin. Kendimle mücadelemi halletsem biri çıkıp zorluyor beni. Evet ben de aldırmıyorum aslında onları (yersen) ama ortada bir realite var, dünya oldukça kalabalık * yalnızız desek bile geçinmek zorunda olduğumuz bir babamız, bir oda arkadaşımız veya mesai arkadaşımız illaki var. hiçbiri olmasa trafikteki insanlar yetiyor. Herşey stres sebebi olmuş. Bu kadar pozitif bi insanım beni bile delirtebiliyorlar, insanlar bazen çok bunaltıyor cidden * bu kadar kalabalıkla baş ediyoruz bir de yalnız olmasak, bizi çok seven bir sevgilimiz de olsaydı * hayat daha keyifli olmaz mıydı, öyle değil mi * gündüzün stresini ve yorgunluğunu gece sevgilimizin, eşimizin koynunda rahatlayarak bir nebze olsun atardık üzerimizden, bu bir ihtiyaç sonuçta *

  Şimdi burada en fevri, başına buyruk görünen yazarların bile yalnızlıktan ve üzgün olmaktan şikayetçi olduğunu, yüreğine dokunan birine duydukları ihtiyacı ve arzularını dile getirdikleri entrylerine çok kere rastlıyorum *

  Tüm bu isteklerimizle ve hayatın zorluklarıyla nasıl mutlu olabiliriz peki?

  Aslında duygusal zeka başlığına yazacaktım ama bu başlığa yazmayı daha uygun buldum.

  evet Yalnızca Yüksek bir ıq’ya sahip olmak, başarı ve mutluluğu tek başına sağlamıyor maalesef. hem iş hayatı hem de özel hayatta başarı ve mutluluk için en önemli faktör duygusal zekadır.

  ıQ’su ve akademik yetenekleri göz kamaştıran birçok kişinin, iş ve özel hayatındaki başarısızlıklarına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Deha diyebileceğimiz bu insanlar bile neden mutsuz oluyor? Çünkü günümüzde stresle başa çıkabilmek, uyumlu bir yaşam sürdürebilmek, etkili iletişim kurabilmek, insanları idare edebilmek ve özmotivasyonu yüksek tutabilmek gibi birçok önemli beceri, direkt olarak “duygusal zekâ” ile bağlantılı.

  ıq ne kadar yüksek olursa olsun, Duygusal zekadaki eksiklik, kişinin sahip olabileceği teknik uzmanlık ya da üstün zekasını kullanımını engelleyebiliyor.

  peki Duygusal zeka- EQ ne?

  - kendini tanıma(özbilinç)
  - kendini ifade edebilme
  - kendini harekete geçirebilme(özmotivasyon)
  - aksiliklere rağmen yoluna devam edebilme
  - dürtüleri kontrol ederek tatmini erteleyebilme(özdenetim)
  - ruh halini düzenleyebilme
  - sıkıntıların, düşünmeyi engellemesine izin vermeme
  - kendini başkasının yerine koyabilme(empati)
  - umut besleme, iyimser olma
  - kendini geliştirmeye istek duyma
  - sorun çözmeye istekli olma
  - uyumlu ve uzlaşmacı olabilme yeteneklerinin tümü duygusal zekayı oluşturuyor.

  duygusal zekanın en büyük avantajı her yaşta geliştirilebiliyor olması.

  Nasıl geliştirebiliz mesela?

  -Duygularımızı Anlayarak(kendini tanıma)

  Olumlu ya da olumsuz duyguların nasıl ortaya çıktığını ve hangi sonuçları doğuracağını öğrenerek. çok Okuma, gözlem, ders çıkarma ve tecrübe ile. bu hepimizde farklı olacaktır. Ayşe ile buket aynı insan değil sonuçta.

  - Duygularımızı Yöneterek(özdenetim)

  Kendimizi zorluklar karşısında güçlü kılacak, olumlu düşünce ve davranışlara yönlendirecek, hedeflerimize yaklaştıracak ve uyum sağlama yeteneklerimizi geliştirecek olan duyguları yönetme yöntemlerini keşfederek. Bu yöntemler de hepimizde farklı olacaktır.

  - Empati kurarak

  Başkalarının duygularını anlama, bakış açılarını görme ve sıkıntılarına ilgi gösterme becerimizi geliştirerek.

  Tüm bu gelişim bizi iyi ve mutlu bireyler yapacaktır.

  Sosyal varlıklarız. Yapayalnız yaşamamız imkansız. Kimse yalnız değil aslında. yalnız hayatımıza devam etmemiz neredeyse imkansız. Hiç yalnızlığın arkasına sığınmayalım, ay benim bunlara ihtiyacım yok diyen kendini kandırır * Aile, okul, iş her yerde insanlar var. insanlarla ilişkilerimiz düzgün olmalı ki mutlu olalım. Geçimsiz, huysuz, problemli insanlar için hayat daha da çekilmez değil mi zaten?

  Tüm bunları tek başınıza çokça okuyarak veya tecrübe ederek öğrenebileceğiniz gibi bir uzman(mentor)dan da yardım alabilirsiniz.

  'Ben kafama takmadan edemiyorum, ne yapmalıyım' ya da 'neden uyum problemleri yaşıyorum' deyip gidip bilir kişilere yol yordam sorun.

  üzülmek hiçkimseye iyi gelmiyor, lütfen sizi üzen ve yavaşlatan sorunlarınıza odaklanmayın(kafaya takmak), çözüme odaklanın. Değişime ve gelişime kapalı olmayın. Herşeyden önce iyi olmayı kendiniz istemelisiniz.

  Umarım hepimiz de çok mutlu oluruz *

  bu çello bir harika:) kafam mis oldu.

  Caitlin tarver- summertime sadness by lana del rey cello cover

  https://youtu.be/HIpCICJ9_HY
  53 -1 ... heureux et calme ciel
 • edis görgülü

  119.
  Ben neden türk popunu bu kadar geriden takip ediyorum *

  Daha 2 gün önce ismini duyduğum sanatçı. Çünkü kendisi, kendisini "sanatçı" olarak betimliyor.

  Birkaç klibini izledim, şarkılarını dinledim, instagramda baktım. instagramda bir röportajı için yaptığı bir açıklama kendisini çok sevmeme neden oldu. ayrıca izmir'de büyümüş bu kısmına da bayıldım * umarım çok güzel işler başarır.

  Kendisini keyifle dinliyorum. Popüler müziği seviyorum. Bana dans ettiren kulağıma hoş gelen her müzik candır benim için. pop dinlemem diye tribe girmiyorum anlayacağınız *

  Bu mesela, ne güzel bir şarkıdır.
  https://youtu.be/-8cFfkyk7vA

  edis görgülü
  45 -7 ... heureux et calme ciel
 • sözlük yazarlarının itirafları

  171632.
  Çok heycanlıyım.

  Bilmiyorum çok garip hissediyorum *

  Yarın hayatımın en büyük adımlarından birini atacağım. Şaşkınım, mutluyum, çok heycanlıyım.

  Lütfen umduğum gibi güzel olsun herşey. Sen konuyu biliyorsun allah' ım *

  Yerimde duramıyorum. Nasıl uyuycam ben ya *
  53 -3 ... heureux et calme ciel
 • birinin size çirkin demesi

  19.
  Hiç Kimsenin kimseye böyle bir şey söylemeye hakkı yok. bunun tahammülle veya eleştiriye açık olmamakla da bir ilgisi yok.

  Diyelimki çirkinim.
  Bunu bana kimse söyleyemez. izin vermem. Neden mi?

  mesela,
  Düzgün yürü desin bozulmam.
  Elbisen çok kötü desin bozulmam.
  Göbeğin çıkmış kilo ver desin bozulmam
  Kötü gülüyorsun bu kadar sesli gülme desin yine bozulmam.

  Ama çirkinsin diyemez. Bu yapıcı eleştiri değil. Bu eleştiri bile değil. Bu yok etmek için söylenmiş bir sözdür. iyi niyet asla olamaz bu lafı diyende.

  Sizde izin vermeyin.
  65 -3 ... heureux et calme ciel
 • gecenin gif i

  2514.
  Bu gifi seviyorum * çünkü utangaç insanları da seviyorum, cesur insanları sevdiğim gibi *
  gecenin gif i
  66 -1 ... heureux et calme ciel
 • aşkın kimyası

  25.
  Her konuda okumayı seviyorum. Bir ihtiyaç bu. Bugün de aşkı karıştırdım biraz. Kafamın içinde uçuşan aşka dair şeyleri gecenin bu saatinde burada da paylaşmak istedim *

  Neden ve Nasıl aşık oluyoruz?

  Hormonlarımız olmasaydı bu kadar tutkulu ve delice aşık olabilir miydik?

  daha çok Aşk hormonları olarak da bilinen dopamin, serotonin, oksitosin ve vazopressin hormonları aşık olmamızın en büyük sebebi.

  DOPAMiN, hepimizin bildiği gibi mutluluk sebebidir. kendimizi iyi hissettirir, keyif verir. aşıkken dünyanın en mutlu insanı hissettirir.

  SEROTONiN, aşk esnasında Dopamin salınımına bağlı olarak azalır. iştahın kesilmesine ve duygu durumundaki değişikliklere sebep olur. Aynı zamanda obsesif düşüncelere de sebep olur. Aşık olduğumuz kişiyi kaybetme korkusunu ve ona takıntılı davranma eğilimini bu yüzden gösteririz.

  OKSiTOSiN, bağlanma duygusunu ortaya çıkarır. Etkilendiğimiz kişiyi bu hormon yüzünden delice arzularız.

  VAZOPRESSiN, özellikle erkeklerde aşıkken ortaya çıkan sosyal davranışların sorumlusu hormondur. kıskançlıktan doğan, başka erkeklere gösterilen saldırganlığın sebebidir.

  Aşk insanı cesur yapar. Nasıl mı?

  Biraz karışık gelebilir ama bilimsel olarak açıklamak faydalı hepimiz için.

  Pariyetal korteks, temporal lobun  bir kısmı ve frontal korteks olumsuz duygularımızdan sorumludur. Aşık olduğumuzda dopamin salınımı;  frontal, pariyetal, orta temporal korteks ve amigdala aktivasyonunu azaltır veya tümden durdurur. bundan dolayı Amigdalanın deaktivasyonunda korku azalır. Böylece Aşk insanı cesur yapar.

  Frontal korteksin deaktivasyonunda ise bir süreliğine muhakeme ortadan kalkar. Mantıklı düşünme yetisi geçici olarak devre dışı kalır. Kişi aşık olduğu kişiyi değerlendirirken başvurduğu yargı ölçütleri gevşer. Ortaya çıkan bu gevşeme sonucunda sevilen kişi ile yüz yüze gelindiğinde bu bölgelerin etkisizleşmesine bağlı olarak olumsuz duygu gelişimi engellenir. Yani aşık olduğumuz kadını veya erkeği mükemmel olarak algılarız.

  Aşk aslında tamamen hormonal bir olay. Hormonlarımızın salınım düzeyi hepimizde genetik faktörlere de bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Hormonal bir dengesizliği olmayan bir insan normal şartlarda bu şekilde aşık oluyor. Bazı insanların aşık olamayışının sebebi fizyolojik yani patalojik sebeplere bağlı olabilir. Bedensel sağlığımız duygularımızı ve ruh halimizi bakın bu şekilde direkt etkilemekte.

  Aşkın yoğun olarak yaşandığı şevk devresi geçip hormonlarımız normal düzeyde salgılanmaya başladığında aşık olduğumuz insanın kusurlarını görmeye başlarız. artık devreye mantık girer ve gerisi sizin hayat tecrübenize kalır. Özellikle evlilik gerçekleştiğinde Tutku yerini sevgiye ve sadakate bırakabilirse ilişkiniz devam edecektir.

  Unutmadan bu arada Aşk, insanın kendisini ve aşık olduğu insanı olumlu ya da olumsuz olarak algılamasından dolayı;

  güvenli bağlanma
  saplantılı bağlanma
  Kayıtsız bağlanma
  ve
  korkulu bağlanma olmak üzere dört şekilde kendini gösterir.

  Ruh sağlığımız bu yüzden önemli. Hayatın her alanında Kendimize ve başka insanlara zararımız dokunmaması açısından bedensel ve ruhsal sağlığımız iyi olmalı.
  47 -4 ... heureux et calme ciel
 • gece 2 de sözlüğe giren kızın amacı

  1640.
  Okumak *

  Uyku tutmadı entry okuyorum. Harika fikirleri olan yazarlar var, onları okumak çok keyifli.

  Okumak sohbet etmekten daha keyifli ayrıca.

  Tanışmadan insanları tanımak hoşuma gidiyor. Okuyarak oldukça iyi tanıdığımı düşünüyorum çoğu yazarı *
  52 -3 ... heureux et calme ciel
 • yeni şeyler getiriyorum